Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor Sponsor

TIDIGARE  SEGRARE  I 
LARS MATSONS
LOPP/MINNE

 

1976 DORR Mats Nilsson

1977 PERNILLA  Sverker Karlsson

1978 KARLGÅRDS PIA Stig Lindmark

1979 LANSER Kjell Elving

1980 VIGGO BEST Per Gustavsson

1981 VIGGO BEST Per Gustavsson

1982 VIGGO BEST Per Gustavsson

1983 LANSER Kell Elving

1984 BARRISON Gustav Hallén

1985 BARRISON Gustav Hallén

1986 NIKANOR Per Gustavsson

1987 PIA EXPRESS Gustav Lennartsson

1988 TROMBEN Jan Norberg

1989 TYRBRUN Sverker Karlsson

1990 BORRO Hans-Olov Pettersson

1991 BORRBLÄSEN Mats Nilsson

1992 GRANS RIGEL Gustav Lennartsson

1993 BRÄNNAS CASTOR Anders Bjurman

1994 TELLUS K Roger Nilsson

1995 DONNIC Karl Bertil Pettersson

1996 POLKETTA  Micael Melander

1997 LAPPBARRY Mats Gällerstedt

1998 BODBÄCKSPÅLLE Stig Lindmark

1999 ORR VIRUS Karl Halvarsson

2000 LILL PRIMA Ulf Arne Johansson

2001 LÖNGSÄTER Jörgen E Karlsson

2002 KVARNBRÄNNAS PÅLLE Charlotta Nordin

2003 TROLLFREJ G.L. Ove A Lindqvist

2004 LAPPGINO Mats Gällerstedt

2005 TROLLFREJ G.L. Ulf Bäckman

2006 BRUMUND RAPP Krister Söderholm

2007 MENTSON Jens Eriksson

 

2008 KARLÄNGS ELDEN Ulf Eriksson

2009 WIKVINN Björn Karlsson

2010 NICKEL TABAC Jens Eriksson

2011 BEST ELDEN Björn Karlsson

 

 

 

 

Tidigare segrare i Rune Ohlssons lopp

 

2011 Polar Linus Patrik Nygren

2010 Charmis Per Gustavsson

2009

 

2008 inställt- för få anmälningar

2007 inställt- för få anmälningar

2006 Månblixen                Patrik Winberg

2005 Nickel Taback          Stall Going HB&Wablo

2004 Sixen Viking            Göran Nordin

2003 Inställt

2002 Tindra Jorona           T.Fjällström Finans AB

2001 Bodbäckslasse          STIK HB

2000 J:O:Guli                    John-erik Eliasson & Olav Henriksson

1999 Blixt Lovis                Peter Wikström

1998 Lohamtösen               Stall JA HB

1997 Kvarnbrännas Pålle  Team Kvarnbränna HB

1996 Busnit                        Christian & Natalie Wedin

1995 Grand                        Anders Strandberg, Lundgren, Svensson

1994 Orkania                     Stall Lappello

1993 Trollblanka               Åke Gidlund

1992 Fiba                           Backa Gård Stuteri AB & Lage Brännlund

1991 Fyris                         Erik Fredriksson

1990 Xace Express           Gunnel Lennartsson

1989 Borro                        Stall Hans-Olov

1988 Pia Express              Åke Karlsson

1987 Ejk                            Karl-Göran Edler

1986 Vossemina               Sören Olovsson

1985 Hamita                     Bertil Ådin

1984 Qul Express             Berit Karlsson

1983 Björnstjerne             Stig Hedman

1982 Yrstegg                    Ulla Lindqvist

 

 

 

 

Champions på lycksele travet

 

 

1962

1963

1964

1965                                                                    

1966                                                                    

1967

1968

1969                                                                    

1970

1971                                                                    

1972

1973

1974

1975

1976

1977 Kjell Elfing

1978 Gustav Lennartsson

1979 Kjell Elfing

1980 Kjell Elfing

1981 Sverker Karlsson

1982 Kjell Elfing

1983 Anders Lindqvist

1984 Sverker Karlsson

1985 Håkan Hellerstedt

1986 Jan Norberg

1987 Jan Norberg

1988 Jan Norberg                         

1989 Jan Norberg

1990 Jan Norberg

1991 Jan Norberg                              

1992 Anders Lindqvist

1993 Jan Norberg

1994 Jan Norberg

1995 Jan Norberg

1996 Ulf Bäckman

1997 Lennart Nygren

1998 Krister Söderholm

1999 Ulf Bäckman

2000 Jörgen E Ahlqvist

2001 Jörgen E Ahlqvist

2002 Krister Söderholm

2003 Sören Östman

2004 John Östman

2005 Jimmy H Andersson

2006 Krister Söderholm

2007 Jens Eriksson

2008 Ola Samuelsson

2009 Mikael Melander

2010 Krister Söderholm

2011 Jan Norberg

2012 Janne Norberg